Rasprodaja obiteljskog srebra
3.8.2014. 6:37:59h
Pun banak: Duilovo, Češka vila, Zlarin, Jurjeva Luka, Molat, Ist...
Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUDDI) pozvao je građane, poduzetnike, investitore, županije i općine da ih savjetuju što učiniti sa 100 državnih nekretnina, koje obuhvaćaju 20 milijuna četvornih metara površine, a trenutačno su “mrtvi kapital”.
Roman Klementschitz / flickr.com

Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUDDI) pozvao je građane, poduzetnike, investitore, županije i općine da ih savjetuju što učiniti sa 100 državnih nekretnina, koje obuhvaćaju 20 milijuna četvornih metara površine, a trenutačno su “mrtvi kapital”.

Uglavnom je riječ o derutnim objektima, za čiju kupnju ili koncesiju nije lako naći investitore jer su potrebna velika ulaganja. Za neke od njih su već prije raspisivani natječaji, osnivana povjerenstva, kao za Češku vilu na Visu, ali na koncu ipak nije prodana.

Među nekretninama kojih bi se država rado riješila i novcem napunila proračun koji puca po šavovima nalazi se i Goli otok s ruševnom zgradom nekadašnjeg zatvora za političke zatvorenike. Tu je i zgrada političke škole SKH u Kumrovcu, stara tvornica sisačke Željezare, vile u Opatiji, Lovranu i Dubrovniku, Kovčanje na Lošinju, Vila izvor na Plitvicama, zgrada Vjesnika te još niz objekata u svim hrvatskim županijama.

Dajte prijedloge
Svi zainteresirani mogu dati prijedloge i ideje za svaku od nekretnina. i to najkasnije do 15. rujna, kad će se ići u daljnju proceduru i organiziranje javnih natječaja za davanje u zakup, najam ili prodaju. Iz DUUDI-ja podsjećaju investitore da je trenutačna namjena svake nekretnine određena prostornim planom jedinica lokalne samouprave.

U Splitu se traži najbolji prijedlog za kompleks bivše JNA u Duilovu, na 250 tisuća kvadrata, s više zapuštenih zgrada, bungalova, velikim parkom, zemljištem i plažom. Vlada želi čuti i pametno rješenje za Vilu Bianca u Trogiru, kao i bivšu vojarnu Kukuzovac u Sinju s izgrađenim građevinskim zemljištem od čak 2,5 milijuna kvadrata, kao i za vojarnu Kula u Sinju i Gata u zaleđu Omiša.

Bivša JNA
Na Šolti država traži investitora za prodaju građevinskog zemljišta od 250 metara četvornih, a na Visu za Češku vilu. Riječ je o devastiranom objektu bivše JNA na poluotoku Sv. Juraj, površine od 64 tisuće metara četvornih, koju čine kompleks s vilom, hangar JK “Vis” i potkop koji se koristio kao minsko skladište. Tržišna vrijednost nekretnina iznosi oko 62 milijuna kuna.

Među najzanimljivijim nekretnina na dubrovačkom području je Vila Čingrija na reprezentativnoj lokaciji tik do samoga staroga Grada, na putu od Pila prema Gradcu, u kojoj je donedavno djelovalo dopisništvo HRT-a. Riječ je o rezidenciji od 4455 metara četvornih. Na listi su i negrađevinsko zemljište u Gružu veće od 43.000 metara četvornih, dva bivša vojna objekta u Luci Šipanskoj, te jedan bivši objekt u Jurjevoj Luci na Lastovu. U Šibensko-kninskoj županiji tek su na raspolaganju tri objekta: bivše vojarne na otoku Zlarinu, u Ražinama i na brdu Jamnjak iznad Šibenika.

U Zadarskoj županiji najvrjedniji je vojni kompleks Šepurine koji se prostire na čak milijun četvornih metara južno od prometnice Zadar - Nin, na morskoj obali. Vrijednost tog zemljišta mjeri se u desecima milijuna eura. Traži se i rješenje za bivše vojne nekretnine u Ninu (poluotok), kao i za još dvije na otoku Istu i Molatu. Vlada ne zna što bi ni sa zemljištem s odašiljačkim objektima Grbe, kao i devastiranim vojnim hotelom na Ižu.

Piše: Anita Belak Krile

Dubrovnik za ‘Čingriju’ osigurao 13,2 milijuna kuna
“Vila Čingrija”, donedavno sjedište dubrovačkog centra HRT-a, među vrjednijim je nekretninama iz nove Vladine kampanje “Sto projekata”, za oživljavanje državnih nekretnina.

Ako je suditi po najavama gradonačelnika Andra Vlahušića, Grad Dubrovnik među prvima će se Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom javiti s prijedlogom za otkup rezidencije stare 101 godinu.

Vila je svojedobno poslužila kao predmet prebijanja duga HRT-a prema Ministarstvu financija, koji je u mandatu bivšeg ministra Slavka Linića dosegnuo 377,7 milijuna kuna, a televizija ga je dijelom servisirala “razdiobom” nekretnina. Među njima i “Čingrijom”.

Vlahušić je odavno “bacio oko” na kompleks na predjelu Boninova, petnaestak minuta šetnje od povijesne jezgre. U gradskom proračunu osigurano je 13,2 milijuna kuna za otkup vile na koju se krajem lipnja uknjižilo Ministarstvo financija.

- Želimo da ona bude dostupna javnosti, da ne postane zatvoreni resort za nekog bogataša – mjesecima ponavlja gradonačelnik Vlahušić, koji osim kupnje samog zdanja, planira i revitalizaciju pripadajućeg parka, na 7000 četvornih metara.

Gradu je “Čingrija” važna i kao središnja točka nove pješačke staze koja od Pila prolazi Putem dubrovačkih branitelja do Doma zdravlja i dalje se račva prema Gružu i Lapadu. Prema Vlahušićevoj zamisli, vila bi u konačnici prerasla u objekt sličan kavani “Dubravka”, a nije isključena ni mogućnost da dio zgrade bude i smještajni.

Čingrija bi mogla poslužiti i kao turistička informativna točka i prodajno mjesto tzv. Dubrovačke kartice koja turistima nudi povlastice u gradskom prijevozu, obilasku povijesnih znamenitosti i muzeja, te gastronomskoj ponudi.

Vojnovićev raj
Vilu je 1913. projektirao ing. Stjepan Malešević za dubrovačkoga pravnika i političara dr. Melka Čingriju. Objekt odlikuju kultivirani vrtni prostori, prostrane terase te šetnice i kaskadna stubišta do strmih stijena i morske obale. Cjelina je prožeta duhom romantizma, o kojemu svjedoči i ploča sa stihovima Iva Vojnovića: "Hoće li vječni raj biti ljepši od ovoga moga?“

Na području Dubrovačko-neretvanske županije, uz Čingriju, na DUUDI-evoj listi nekretnina su i negrađevinsko zemljište u Gružu, dva bivša vojna objekta u Luci Šipanskoj, te jedan bivši objekt u Jurjevoj Luci na Lastovu.

Piše: Gabrijela Bijelić
Link na originalni članak

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved