Ilok, Osijek, Vinkovci, Vukovar
Kulturni turizam
12.3.2014. 8:17:26h
Slavonija nema Veronu, Veneciju ili Firencu, ali može biti turistički raj
Slavonija ima golem potencijal za kulturni i arheoturizam. Zaključak je to dvodnevnog seminara pod nazivom Muzej i uloga muzeja u kulturnom turizmu, koji je prošli vikend održan na pet destinacije u Slavoniji: u Osijeku, Vukovaru, Vučedolu, Iloku i Vinkovcima.
Crucifixion / wikipedia.org

Slavonija ima golem potencijal za kulturni i arheoturizam. Zaključak je to dvodnevnog seminara pod nazivom Muzej i uloga muzeja u kulturnom turizmu, koji je prošli vikend održan na pet destinacije u Slavoniji: u Osijeku, Vukovaru, Vučedolu, Iloku i Vinkovcima.
Program je počeo razgledavanjem postava Muzeja Slavonije uz stručno vodstvo, a nastavio se na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera, otvaranjem sjednice Sekcije kulturnog turizma. Mag. oec. Marta Borić govorila je o turizmu kao virtualnoj instituciji u kulturi, prof. Grgur Marko Ivanković predstavio je postav i građu Muzeja Slavonije te njegovu ulogu u kulturnom turizmu. Poznati arheolog prof. dr. sc. Aleksandar Durman, također je govorio o kulturnom turizmu te istaknuo potencijale Slavonije.
- Slavonija nema Veronu, Veneciju ili Firencu, ali može biti turistički raj. U ovom dijelu Hrvatske treba razvijati kulturni i arheoturizam cijele godine. Jer tu je bila vučedolska kultura, civilizacija koja je stvorila najstariji indoeuropski kalendar, danas poznat kao Orion. Grad Vinkovci najstariji je trajno nastanjeni grad u Europi s poviješću duljom od 8.200 godina. Tu su rođeni brojni rimski carevi. To je samo mali dio potencijala kojeg treba iskoristiti, složiti i plasirati kao dio turističke ponude, rekao je prof. Durman.
Drugi dan bio je u znaku razgleda muzeja u Vukovaru, Vučedolu, Iloku i Vinkovcima. O Gradskom muzeju Vukovar govorila je ravnateljica Ruža Marić. Muzej je otvoren prije mjesec dana, a dvorac Eltz od ruševine je postao prekrasan kompleks. U to su se uvjerili svi sudionici ove stručne ekskurzije, koji su uz stručno vodstvo ravnateljice Marić i kustosice Mirele Hutinec razgledali bogat postav ovog modernog i suvremenog muzeja. Batine cipele, portret carice Elizabete, najstarija ljekarna na Balkanu, grob keltskog ratnika, diplome rimskih vojnika, salon obitelji Eltz, mali je dio brojnih i atraktivnih eksponata ovog muzeja.
Sljedeći na redu bio je Muzej vučedolske civilizacije u nastajanju, koji je s velikim zadovoljstvom predstavio prof. Durman, arheolog koji je većinu svog znanstvenog rada posvetio istraživanju vučedolske kulture. “Muzej će imati 20 prostorija, a svaka će imati svoju priču”, rekao je Durman. Građevinski dio radova je završen, a očekuje se da će muzej biti otvoren za godinu dana, kada bude završeno opremanje i uređenje.
Sudionici seminara posjetili su i Muzej grada Iloka, koji su predstavile ravnateljica Maja Novaković i kustosica Ružica Černi. “Želimo bogatu baštinu povezati u cjelinu i brendirati nešto što drugi nemaju”, rekla je ravnateljica Novaković. U Gradskom muzeju Vinkovci domaćini su nam bili Ljubica Gligorević, Hrvoje Vulić i Dara Ždravac. Ono po čemu je ovaj muzej poseban to je bogat etnološki postav, u kojemu je izloženo približno 1.500 predmeta, od oko 5.000, koliko ih je po zbirkama.

Piše: Vesna Latinović

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved