Ekološki i zdravo
17.7.2014. 6:33:24h
Bicikom iz Slavonije u Češku, Mađarsku, Slovačku, Poljsku, Njemačku, Austriju...
Ponekad je nemoguće točno razdijeliti gdje počinje turizam, a gdje prestaje biciklizam
Colin Henderson / flickr.com

Prije desetak godina u Osijeku i Slavoniji nije bilo ni jedne biciklističke staze. Danas su gotovo posvuda i najavljuju nove trendove zdravog stila života i skupog goriva
. I dok su ranije biciklisti mogli 'birati' da ih pregazi kamion na cesti ili kazni policajac jer voze po nogostupu, danas se mogu kretati po cijeloj Europi sigurni od ove dvije krajnje opasnosti.
Kako je Slavonija idealna za bicikl (blaga klima, nepostojanje uzbrdica), i lokalna uprava i samouprava shvatili su da je gradnja staza dobar politički potez koji donosi glasove, a novac iz EU fondova obilato se koristi u tu svrhu. Prekogranična suradnja u gradnji biciklističkih staza već je normalna stvar pa cijela stvar postaje kompleksnija i važnija od pukog asfalta i žute iscrtane linije. Biciklizam je postao važan dio turističke ponude pa tako i povećanja BDP-a, a ponekad je nemoguće točno razdijeliti gdje počinje turizam, a gdje prestaje biciklizam.
Zaklada Slagalica iz Osijeka uspjela je realizirati projekt vrijedan gotovo 400.000 eura, koji financira Europska unija u sklopu IPA prekograničnog programa Hrvatska – Mađarska. Riječ je o projektu “Zelena staza - staza koja spaja”, koji povezuje tri županije (Osječko-baranjsku, Virovitičko-podravska i Požeško-slavonsku) i dvije države 120-kilometarskom biciklističkom stazom koja počinje u mađarskom mjestu Kemeš, prolazi kroz Harkanj, preko graničnog prijelaza Dravaszabolcs/Donji Miholjac, Feričance, Orahovicu, Kutjevo, Našice, a završava u Latinovcu. Nije samo riječ o biciklističkoj stazi nego o zaokruženom projektu koji će otvoriti mogućnosti lokalnom stanovništvu da preuzme aktivnu ulogu u razvoju eko/etnoturističkih potencijala, ostvaruju izravne prihode, održivo gospodare lokalnim resursima te promoviraju aktivniji i zdrav stil života. Zelena staza dio je europske Greenway mreže koja spaja cijelu srednju Europu pa tako možete sjesti na bicikl u Našicama i doći do Beča ili Praga, posjetiti Krakov, Budimpeštu, Bratislavu, Dresden ili Passau. Zapravo, cijela Europa je već premrežena biciklističkim stazama i jedino ograničenje koje imate vaše su fizičke sposobnosti da okrećete pedale i slobodno vrijeme kojim raspolažete.
Zelena staza zamišljena je i kao platforma za razvoj lokalnog gospodarstva i turizma pa je unutar projekta u Hrvatskoj i Mađarskoj uključeno i nekoliko desetaka osoba koje su educirane za servisere bicikala i turističke vodiče.
Ove trendove prepoznale su i druge općine. Beli Manastir sudjeluje u EU-IPA prekograničnom projektu Mađarska – Hrvatska, koji financira biciklističku stazu Šećeransko jezero. To je samo dio zajedničkog projekta teškog 2,3 milijuna eura, čiji je nositelj prijateljski mađarski grad Mohacs, a partneri, uz Beli Manastir, Osječko-baranjska županija, Grad Belišće i Hrvatske vode. Projekt uključuje gradnju biciklističke staze na Šećeranskom jezeru, ali i rekonstrukciju postojeće zgrade koja će postati informativni centar u funkciji turističke ponude.
U Belišću se planira gradnja više od dva kilometra biciklističke staze uz koju će biti 58 stupova javne rasvjete. U sklopu projekta postavit će se i edukacijska staza na jezeru Jugovača te kućice i oprema za promatranje ptica.
Intencija svih ovih projekata je da se spoje na postojeće europske biciklističke koridore, posebice Greenway mrežu. Svi zainteresirani mogu na internetu pogledati rute kojima prolaze staze, nadmorsku visinu, uspone i nizbrdice, a ako ne želite voziti kroz Europu sami, Greenway staze imaju i organizirane skupne vožnje od proljeća do jeseni s grupama u koje se možete prijaviti preko interneta. Staze su zamišljene tako da gdje god je moguće prolaze kroz zelenilo, vinske ceste, sela i mala mjesta, ali da imaju svu potrebnu infrastukturu. Biciklistima se tako nudi od domaćih gastro i etnoproizvoda, do informacijskih centara i pristupačnih prenoćišta. Također, sigurnosne su mjere odlične pa za svaku dionicu dobijete broj lokalnog servisera bicikala, prijevoz prtljage do određenog mjesta, GPS uređaje s upisanim rutama, zemljovidi ruta i gradova kroz koje prolazite, mogućnost prijevoza kroz određene dionice automobilom (ako se umorite) i još mnogo toga.
Dakle, napumpajte gume i krenite okretati pedale, put je pred vama.

Ugodna vožnja kroz prirodu
U nekim dijelovima bicikl možete čak zamijeniti konjem, kanuom, ili možete poći pješice kroz planinu. Organizirane ture nisu zamišljene da simuliraju Tour de France, nego da budu ugodna vožnja kroz prirodu s upoznavanjem lokalnih običaja i jelovnika. Na primjer, organizirana tura od Budimpešte do Krakova koja prolazi kroz Mađarsku, Slovačku i Poljsku dugačka je 307 kilometara, ali je predviđena da traje osam do devet dana. Ruta prolazi kroz šest mjesta svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a, preko čuvenog Jantarnog puta, pokraj gotičkih zamaka i termalnih toplica, pa ima za svakog ponešto. Sve ostale rute po srednjoj Europi također su primamljive i nude obilje sadržaja za vrlo pristupačne cijene.

Piše: Vuk Tešija

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved