Kriket se na Visu igrao još 1809. godine
Časnik britanske mornarice Sir William Hoste prvi ga je još 1809. igrao na otoku
Kriket se na otoku Visu igrao još 1809 godine: prvi ga je zaigrao časnik britanske kraljevske mornarice Sir William Hoste, zvan Mladi Nelson, u povijesti zapisan kao pobjednik posljednje bitke jedrenjaka u povijesti protiv znatno nadmoćnije Napoleonove flote. Čuvajući uporište na Visu, kapetan Hoste usput je gusario i pustošio francusko brodovlje pa na jadransko dno pospremio više od 200 fregata i korveta. No, dugi su bili vreli dani na otoku između dviju bitaka pa ih je Sir Host prekratio – kriketom. Dvjesto godina poslije, viški vinar i ugostitelj Oliver Roki nastavlja tamo gdje je Sir Hoste stao, pa se na otoku, u Pliskom polju nedaleko od britanskog aerodroma iz Drugog svjetskog rata, u klubu koji nosi ime slavnog kapetana, danas opet igra kriket.
– Sve je počelo kad sam prije nekoliko godina, čitajući knjigu “Remembering Nelson”, naišao na pismo u kojem se spominje viški kriket klub – prisjeća se Oliver, s kojim čavrljamo u hladu konobe “Roki”, među najpopularnijima na otoku, što redovito dobiva najviše ocjene na Tripadvisoru.
– Mislio sam da bi bilo sjajno za turizam kad bi klub ponovno otvorio svoja vrata, pa sam to i učinio. Uostalom, otvorio sam restoran bez ikakva znanja o kuhanju, zašto ne bih osnovao kriket klub premda dotad nisam igrao – kaže domaćin, koji je u međuvremenu daleko dogurao u oba “sporta”. Potom priča kako se njegov otac Nik Roki 50-ih godine prošlog stoljeća uputio preko oceana, nastanio u Australiji, zasnovao obitelj i upoznao se s kriketom, s kojim je upoznao, njega, sina Olivera, učeći ga pravila ovog sporta. Obitelj se, polovicom 70-ih, vratila na otok kako bi razvili vinski biznis i nitko nije spominjao kriket sve dok Oliver, kao što spomenusmo, nije otkrio da Vis ima svoju tajnu povijest kriket-kluba.
Kako bi se viški momci upoznali s pravilima, unajmio je profesionalnog trenera, a teren je niknuo na livadi pokraj konobe, između vinograda i maslinika. Danas, viški se kriketaši natječu u Prvoj hrvatskoj ligi, a posljednjih godina, osobito u predsezoni i posezoni, Vis postaje destinacijom zaljubljenika u kriket iz cijelog svijeta: Velike Britanije, Francuske, Češke, Njemačke, Novog Zelanda i Irske. Stižu u grupama od 15-ak igrača, uglavnom muško društvo. Na otoku ostaju po tjedan dana, pa donesu i priličnu zaradu lokalnoj zajednici. Oliver nema ni najmanji profit: igra se tek u slavu Sir Williama Hostea.
Vis, Ukupna ocjena: 94
• Urednost, izgled mjesta, čistoća, zaštita okoliša 10
• Kvaliteta i raznolikost smještaja 8
• Ugostiteljska ponuda 9
• Gostoljubivost 10
• Večernja zabava 9
• Kulturni, izletnički i rekreativni sadržaji 9
• Opskrbljenost i šoping-ponuda 9
• Uređenost i opremljenost plaža 10
• Inovativnost, originalnost i autohtonost ponude 10
• Opći dojam 10
PLUS
Kristalno bistro more i brojne skrivene uvale: pješčane, kamene, šljunčane. Jedna od najpoznatijih viških uvala je Stiniva. Lijepa je i uvala Pritišćina, Stončica, a za plažu Srebrnu nedaleko od Rukavca mještani kažu da je jedna od najljepših na otoku.
MINUS
Što god tko mislio o drugu Titu, mišljenja smo da su Višani mogli bolje naplatiti, među brojnim turistima, još uvijek živi brend. Glasovita Maršalova pećina jedva da je ucrtana na putokaze, a one koji se putem ne izgube iznenadit će zapuštenost tog relikta prošlosti.
Piše: Renata Rašović